Heisei 28 - czyli japoński rok 2016
- Dorka
- 19 lut 2016
- 2 minut(y) czytania
Zdecydowaliśmy się wybrać na Jozenjidori, bo dokładnie o północy pięknie oświetlone drzewa gasną, by znów zabłysnąć dopiero za rok.

Niestety, po północy poza biciem dzwonów nie dzieje się absolutnie nic. Ani jednego fajerwerka, szampana, zabawy do rana…NIC. Znajomi, którzy zdecydowali się na Sylwestra w Tokio potwierdzają, że tam sytuacja wygląda identycznie. Jedynie Tokyo Tower wypuszcza balony I prowadzi odliczanie (bo przecież coś zagraniczni korespondenci muszą pokazać). Ale Ci, który liczą na najpiękniejszy w życiu pokaz sztucznych ogni będą zawiedzeni. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy doświadczyć tego innego sposobu witania Nowego Roku, jednak fanami tej tradycji zdecydowanie nie jesteśmy.
Samo datowanie lat w Japonii jest bardzo ciekawe. Za każdym razem, kiedy wstępuje na tron nowy cesarz, zaczyna się japońska "nowa era" i liczenie lat od początku. Tak dla przykładu 28 lat temu cesarz Akihito wybrał nazwę obecnej epoki "Heisei", co powoduje, że obecny rok opisuje się jako: Heisei 28.
Nowy rok to dla Japończyków tak ważne święto jak dla Polaków wigilia. W sylwestra gromadzą się ze swoimi rodzinami przy wspólnej kolacji, a gdy dzwon w świątyni obwieszcza północ, udają się na noworoczną modlitwę. Jednak od samej północy ważniejszy jest pierwszy noworoczny wschód słońca. Tego dnia na górze Aoba w Sendai tłumy gromadzą się na tarasie widokowym, by zobaczyć noworoczne słońce. Kiedy noworoczny poranek wita Japonię, obowiązkiem jest posiadanie na drzwiach domu specjalnego wieńca......który to 2 tygodnie później puszcza się z dymem. Ale w jakim stylu! Wybraliśmy się do najstarszej I pnajpopularniejszej świątyni w Sendai, by podziwiać to wydarzenie. Dziesiątki (setki?) mężczyzn I kobiet obranych w tradycyjne skąpe stroje (zdecydowanie nieodpowiednie do temperatury) zbliża się do świętego ogniska by spalić pamiątki zeszłego roku I słynne wieńce. Przy okazji wokół panuje trochę odpustowa atmosfera: masa kiczowatych straganów z jedzeniem, zabawkami, pamiątkami, relacja lokalnej telewizji, autokary z całego regionu Tohoku. Zapraszamy do zdjęć! :)











Comments